w

Teściowa chciała podarować swojej córce mieszkanie, które należało do mnie.

Ostatnio obchodziliśmy urodziny mojej szwagierki, Aliny. Nasze relacje z siostrą męża nigdy nie były zbyt ciepłe, a nasza wzajemna sympatia pozostawiała wiele do życzenia. Tego dnia zebrali się wszyscy członkowie rodziny, by uczcić ten ważny dla niej moment.

Początkowo atmosfera była dość standardowa, jednak szybko zaczęły się pojawiać dziwne komentarze dotyczące „hojnego prezentu”, który rzekomo miałam ofiarować mojej szwagierce.

Niespodziewana niespodzianka – tajemniczy „hojny prezent”

Zaskoczeni przyjmowaliśmy gratulacje od rodziny, nie mając pojęcia, co takiego wyjątkowego mieliśmy jej ofiarować. Nasz prezent składał się z koperty z pieniędzmi – pięciuset złotych, co było zgodne z naszymi możliwościami finansowymi.

Wkrótce cała rodzina zaczęła mówić o tym, jakoby nasz prezent był ogromnym gestem. Wszystko stało się jasne, kiedy teściowa postanowiła wyjaśnić sytuację całej rodzinie.

Teściowa i jej niespodziewane plany

W trakcie gratulacji teściowa, pełna dumy, zwróciła się do mojego męża: „Marek, to wyjątkowy dzień dla Twojej siostry. Jesteś jej jedynym bratem, a ona nie ma nikogo, kto mógłby się nią zająć. Masz dwa mieszkania, więc powinieneś jedno z nich oddać Alince”. Jej słowa wywołały aplauz wśród zebranych, a ja byłam całkowicie zaskoczona. Takie postawienie sprawy było nie tylko niegrzeczne, ale wręcz absurdalne.

Szwagierka i jej oczekiwania

Alina, słysząc te słowa, natychmiast objęła mojego męża i zaczęła pytać: „Bracie, naprawdę? Oddasz mi to nowe mieszkanie? Kiedy mogę się wprowadzić?”. Jej pewność siebie była tak duża, że nie wytrzymałam i postanowiłam wyjaśnić całą sytuację.

Choć posiadamy dwa mieszkania, jedno z nich odziedziczyłam po babci i aktualnie wynajmujemy je, aby spłacić kredyt na nasze nowe mieszkanie. To ja jestem właścicielką jednego z mieszkań, a mój mąż nie ma do niego żadnych praw. Nie planowałam oddać go Alinie, ponieważ zamierzałam przekazać je naszemu dziecku w przyszłości.

Stanowcze „nie” wobec roszczeń

W końcu nie wytrzymałam i jasno powiedziałam: „Alina, zapomnij o tym. Mieszkanie, które wynajmujemy, należy do mnie, a to, w którym mieszkamy, nie jest na sprzedaż”. Teściowa, słysząc to, natychmiast zareagowała: „Myślisz, że masz prawo tak mówić? Jesteś żoną mojego syna, więc cały majątek należy do was obojga, a Marek powinien decydować o wszystkim”. Nie zamierzałam dać się przekonać takim argumentom. Odpowiedziałam: „Możesz wspierać swoją córkę, jak tylko chcesz, ale nie kosztem mojego majątku! Marek, czy w końcu coś powiesz?”.

Szokująca reakcja męża

Miałam nadzieję na wsparcie męża, jednak jego reakcja mnie oszołomiła. Odrzekł: „Kochanie, zarobimy więcej pieniędzy i kupimy inne mieszkanie, które możemy dać Alinie. W końcu ma dziś urodziny”. Nie mogłam uwierzyć w to, co słyszę.

„Czy Ty mówisz poważnie?” – zapytałam. Dodałam również: „Jeśli naprawdę chcesz oddać siostrze mieszkanie, to możesz jej przekazać część naszego wspólnego majątku, ale dopiero po rozwodzie!”.

Teściowa kontra rzeczywistość

Sytuacja stała się napięta, a teściowa wpadła w gniew. Zapytała, jak mogę w ten sposób rozmawiać z mężem. Odpowiedziałam, że jeśli mój mąż nie zmieni swojego podejścia, nasze małżeństwo może się zakończyć.

Teściowa stwierdziła, że jej syn powinien spakować swoje rzeczy i wrócić do niej, a ja, jako „bezduszna kobieta”, powinnam zniknąć. Po tych słowach zdecydowałam się opuścić „przedstawienie”, nie zamierzając uczestniczyć w farsie, w której nikt nie szanuje mojej własności.

Co dalej z naszym małżeństwem?

Opuściłam dom, pozostawiając męża, nie wiedząc, co przyniesie przyszłość. Jestem pewna jednego – jeśli Marek nie postawi granicy swojej matce, nasze małżeństwo stanie pod znakiem zapytania. Teraz wszystko zależy od decyzji męża – czy będzie stał po mojej stronie, czy podporządkuje się swojej matce.