w

Znalazł w swojej piwnicy tajemnicze przejście. Naukowcy mówią o historycznym odkryciu!

Odkrycia archeologiczne potrafią nas zaskoczyć swoją tajemniczością i historią, jaką niosą ze sobą. Jednym z takich wyjątkowych znalezisk jest podziemne miasto Derinkuyu, ukryte w głąb ziemi w Kapadocji, Turcji.

Historia tego miejsca zaczyna się od nietypowego odkrycia, dokonanego przez mężczyznę z Kapadocji, który podczas prac remontowych w swoim domu natrafił na dziwny mur. Za nim krył się tajemniczy tunel, prowadzący do podziemnego labiryntu Derinkuyu. To, co tam odkryto, przeszło najśmielsze oczekiwania – kompleks podziemnych pomieszczeń wykutych w skale na głębokości około 60 metrów.

piwnia1

Derinkuyu skrywał w sobie 18 poziomów, na których znajdowały się kościoły, domy, winnice, a nawet szkoły. Cały kompleks został tak zbudowany, że mógł pomieścić aż 20 000 osób oraz trzodę. To imponujące osiągnięcie architektoniczne, które zapewne służyło jako schronienie w czasach najazdów i prześladowań.

piwnia2

Badania archeologiczne wykazały, że początki tego niezwykłego miasta sięgają VII i VIII wieku p.n.e., a używane było przez kolejne 12 stuleci. Było to miejsce, gdzie ludzie szukali schronienia przed zagrożeniami zewnętrznymi, jak również przed prześladowaniami religijnymi.

piwnia3

Jednak nawet tak imponujące budowle nie mogły przetrwać upływu czasu i zmieniających się warunków społecznych. W 1923 roku kompleks został opuszczony, a tajemnicze korytarze i pomieszczenia przestały być użytkowane. Co stało się z odkrywcą tego miejsca, pozostaje tajemnicą. Jednak dzięki jego odwadze i ciekawości teraz możemy odkrywać fascynującą historię Derinkuyu.

Źródła grafik: Pixabay, Imgur, Freepik