w

W szpitalach traktowane są jak śmieci. Często nazywa się je „odpadami medycznymi”.

Sytuacja zawodowa sprzątaczy w szpitalach jest często pomijana i nie dostrzegana, choć pełnią oni niezwykle ważną rolę w funkcjonowaniu tych instytucji. Często mówi się o trudnej sytuacji zawodowej położnych i pielęgniarek, ale warto pamiętać, że sprzątaczki są najniżej w hierarchii zawodowej w szpitalach i zwykle najbardziej odczuwają brak pieniędzy i szacunku.

Raport przedstawiony przez kobietę badającą warunki zatrudnienia sprzątaczek w prywatnych firmach ukazuje brutalną rzeczywistość, z jaką muszą się mierzyć te pracowniczki. W latach 90. instytucje publiczne zdecydowały się na przejście na nowy model i skorzystanie z usług firm zewnętrznych, jako sposobu na poszukiwanie oszczędności. Niestety, to właśnie pracownicy takich firm, w tym sprzątaczki, najczęściej płacą cenę za te decyzje.

Traktowanie pracowników firm zewnętrznych jak „śmieci” powoduje obniżenie jakości obsługi i brak motywacji do wykonywania pracy na najwyższym poziomie. Firmy sprzątające muszą szukać oszczędności wszędzie, nawet na workach na śmieci, które są raczej opróżniane niż wymieniane. Te pozorne oszczędności skutkują jednak obniżeniem standardów i coraz częstszymi skargami ze strony personelu szpitalnego na jakość sprzątania.

Sprzątaczki zwracają uwagę, że brakuje im normalnych ludzkich odruchów ze strony reszty personelu. Często są ignorowane i wykluczone z ważnych firmowych wydarzeń i spotkań. Dyrektorzy zapominają o nich podczas okolicznościowych świąt i wydarzeń, co wywołuje uczucie niebycia ważnym i szanowanym członkiem zespołu.

Najbardziej druzgocące jest jednak to, że sprzątaczki nie mają prawa do wynagrodzenia urlopowego, premii ani odpraw. Oznacza to, że nie mogą sobie pozwolić na odpoczynek ani docenienie za swoją ciężką pracę. To niesprawiedliwe i krzywdzące, gdyż pracownicy pełnoetatowi otrzymują takie korzyści, a sprzątaczki są pozbawione tego prawa z powodu zatrudnienia przez firmę zewnętrzną.

Publikacja tego raportu może być krokiem w dobrą stronę, by uświadomić opinię publiczną i pracodawców o trudnej sytuacji sprzątaczek w szpitalach. Świadomość tej niesprawiedliwości może prowadzić do zmiany postaw i podjęcia działań mających na celu poprawę warunków pracy personelu sprzątającego.

Przede wszystkim, instytucje publiczne i prywatne firmy powinny docenić wkład i znaczenie pracy sprzątaczek dla funkcjonowania szpitali. Szanowanie i motywowanie pracowników w tej grupie zawodowej może przyczynić się do poprawy jakości usług i atmosfery w miejscu pracy.

Ponadto, instytucje powinny podjąć działania mające na celu zagwarantowanie podstawowych praw pracowniczych dla sprzątaczek, takich jak wynagrodzenie urlopowe, premie i odprawy. Zapewnienie im tych korzyści może zwiększyć zaangażowanie i motywację do wykonywania pracy na wysokim poziomie.

Ważne jest, abyśmy wszyscy zrozumieli, że każda rola w zespole jest niezwykle istotna i każdy pracownik zasługuje na szacunek i godne traktowanie. Bez względu na stanowisko czy hierarchię, wszyscy tworzymy jeden zespół, którego celem jest zapewnienie najlepszej opieki pacjentom i sprawnego funkcjonowania szpitali.

Dlatego też, jako społeczeństwo, musimy być bardziej wrażliwi na potrzeby i wyzwania, z jakimi muszą się mierzyć pracownicy sprzątający w szpitalach. Ich praca jest niezastąpiona i ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia higieny i bezpieczeństwa w miejscach leczenia.

Wszyscy powinniśmy wspólnie dążyć do tego, aby zapewnić godne warunki pracy dla wszystkich zawodów, w tym również dla sprzątaczek. Szanujmy ich pracę i doceniajmy ich wkład w nasze codzienne życie, dzięki czemu nasze społeczeństwo będzie bardziej sprawiedliwe i empatyczne.