w

Policja ostrzega: Nowy wirus grasuje na Facebooku. Zobacz co zrobić, by nie paść ofiarą!

Portale społecznościowe, to miejsca, gdzie setki milionów ludzi z całego globu łączą się ze sobą, dzieląc swoje historie, fotografie, pomysły, a także nawiązując nowe znajomości.

Bez wątpienia, takie platformy ułatwiają komunikację i umożliwiają szybkie dotarcie do szerokiego grona odbiorców. Jednakże, jak w przypadku każdej popularnej usługi internetowej, istnieje pewne ryzyko związane z bezpieczeństwem danych oraz atakami ze strony cyberprzestępców.

Jednym z najbardziej rozpowszechnionych komunikatorów, którym posługują się użytkownicy portali społecznościowych, jest Messenger. To tam, w prywatnych rozmowach, ludzie wymieniają się informacjami, poglądami, a czasem nawet linkami do ciekawych materiałów. Niestety, to również tam często pojawiają się oszuści i hakerzy, próbujący wykorzystać zaufanie użytkowników w celu rozprzestrzeniania wirusów lub kradzieży danych.

Ostatnio w sieci pojawiła się nowa odsłona wirusa, która działa w wyjątkowo podstępny sposób. Oszuści wysyłają ofiarom link do filmu, często z towarzyszącą wiadomością, która ma zachęcić do kliknięcia.

Treść takiej wiadomości może brzmieć na przykład „Czy to Ty?”. Kliknięcie w ten link prowadzi do rozsyłania podobnych wiadomości do znajomych oraz potencjalnie do ataku na komputer użytkownika.

Jest to tylko jeden z przykładów tego, jak niebezpieczne mogą być wirusy krążące po portalach społecznościowych. Atakując w sposób kamuflażu, wykorzystują ludzką ciekawość i chęć interakcji, by rozprzestrzeniać się jeszcze szybciej.

Dlatego tak ważne jest, abyśmy zachowali czujność i ostrożność w sieci, nie klikając w podejrzane linki ani nie otwierając załączników od nieznanych nadawców.

Administracje portali społecznościowych podejmują działania mające na celu eliminację takich zagrożeń, jednakże współpraca użytkowników jest kluczowa w walce z cyberprzestępczością.

Dlatego też, gdy tylko zauważysz podejrzane treści lub wiadomości na swoim koncie, nie wahaj się zgłosić ich administracji. Dzięki naszej wspólnej czujności możemy uczynić przestrzeń internetową bardziej bezpiecznym miejscem dla wszystkich użytkowników.

Źródła grafik: Pixabay, Imgur, Freepik