w

Dzwonienie w uszach – dlaczego je słyszymy? Co je powoduje?

Czasami po koncercie lub ekspozycji na nadmiernie głośne dźwięki lub hałas odczuwamy buczenie. Wydaje się, że nie pochodzi z żadnego źródła i dziwne jest, że słyszymy je tylko wtedy, gdy wszystko inne milczy.

Brzęczenie, syczenie lub dziwny dźwięk w naszych uszach to szum w uszach. Kiedy nie ma źródła dźwięku, jest to złudzenie. Ponieważ każdy jest inny, może to również wyglądać jak ryk lub pyk i jest wiele czynników, które mogą to powodować. Objawy dzwonienia są zwykle przejściowe i mogą być subtelne lub czasami tak silne, że trudno jest rozmawiać.

Jeśli jednak dzwonienie trwa zbyt długo lub powtarza się przez długi czas, może to wpłynąć na codzienne życie dzwonka.

Szum w uszach występuje z powodu uszkodzenia cienkich komórek rzęsatych w uszach wewnętrznych. Komórki te tworzą małe kosmki w pobliżu ślimaka i poruszają się zgodnie z falami dźwiękowymi docierającymi do naszych uszu.

Te drobne urazy ucha wewnętrznego mogą być spowodowane różnymi przyczynami, w tym:

Sytuację taką może powodować długotrwałe narażenie na głośne dźwięki, takie jak koncerty lub budynki, lub słuchanie dużej ilości dźwięku przez głośniki lub słuchawki. W pierwszym przypadku łatwo jest z niego wyjść i wrócić do normy. Jednak w drugim przypadku, ponieważ jest to nawykowe, zbyt duży dźwięk docierający do ucha może spowodować trwałe uszkodzenie.

Woskowina może być również przyczyną szumów usznych. Niedrożność przewodu słuchowego spowodowana gromadzeniem się woskowiny może powodować jej puchnięcie, a nawet podrażnienie błony bębenkowej, powodując tym samym nieprzyjemny fikcyjny dźwięk. Może to również wynikać z infekcji ucha.

Wraz z wiekiem stopniowo tracimy słuch, co na dłuższą metę będzie powodować ciągłe brzęczenie lub klikanie u osób powyżej 60 roku życia.

Innym powodem są zmiany ciśnienia krwi.

Urazy głowy i szyi, a nawet nadmierny ucisk w tych okolicach mogą powodować szumy uszne, ponieważ są związane ze słuchem. Kiedy jest to źródło dzwonienia, zwykle występuje tylko w jednym uchu

Z drugiej strony choroba może objawiać się stwardnieniem małych kości ucha środkowego (otoskleroza), co jest jednym z jej głównych objawów.

Kiedy staw skroniowo-żuchwowy (część, w której żuchwa styka się z czaszką) ulega pewnym zmianom lub urazom, można wywołać szum w uszach ze względu na bliskość ucha.

W bardziej ekstremalnych przypadkach uczucie to może być oznaką choroby, takiej jak zespół Ménière’a, choroba ucha wewnętrznego. Lub nerwiak przedsionkowy, spowodowany łagodnym guzem zlokalizowanym w czaszce.

Stosowanie leków przeciwdepresyjnych, antybiotyków i tabletek na wodę może również powodować ten objaw.

Jeśli uczucie to trwa zbyt długo, a intensywność jest wysoka, wpłynie to na nasze codzienne życie i spowoduje zmęczenie, nieuwagę, drażliwość oraz problemy ze snem lub pamięcią.

Dlatego najlepiej unikać wydawania zbyt głośnych dźwięków, zamiast całkowicie słuchać słuchawek.Jeśli udajemy się w hałaśliwe zajęcia lub hałaśliwe miejsca, najlepiej stosować zatyczki do uszu, aby chronić uszy. Ponieważ nie ma konkretnego leczenia tego schorzenia, ważne jest również dbanie o zdrowie układu sercowo-naczyniowego poprzez zdrową dietę i ćwiczenia.

Jeśli cierpisz na dźwięk fantomowy, ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem, który pomoże Ci zidentyfikować przyczynę problemu i wybrać najlepsze dla Ciebie skuteczne metody leczenia, które będą w stanie Ci pomóc.

Czy pamiętasz, jak kiedykolwiek doświadczyłeś tego dziwnego dźwięku fantomowego? Jak myślisz, co to spowodowało?