w

74-latek przypadkowo zranił się w głowę. W miejscu zranienia zaczął wyrastać mu róg.

Historia 74-letniego Shyama Lal Yadaba z indyjskiej miejscowości Sagar jest tak niezwykła, że zyskała uwagę lekarzy i naukowców na całym świecie. Mężczyzna przyjął się z „diabelskim rogiem” wystającym z jego głowy po tym, jak uderzył się w 2014 roku. Ta niezwykła narośl była leczona przez jego fryzjera przez lata, ale ostatecznie Yadab zdecydował się na wizytę u lekarza, gdy rożek osiągnął długość czterech cali i powodował mu ból.

Pierwszy kontakt z diabelskim rogiem Yadaba nie był wynikiem zaniedbania zdrowia. To niewinne uderzenie w głowę wydawało się niegroźne. Jednak po pewnym czasie zauważył on dziwną narośl w miejscu uderzenia. Nie przeszkadzało mu to początkowo, więc nie konsultował się z lekarzem. W ciągu kilku lat rożek zaczął jednak rosnąć, i choć jego fryzjer pomagał mu go skracać, narośl odrastała, stając się problemem.

Wreszcie, gdy rożek osiągnął wymiary, które przerażały zarówno Yadaba, jak i jego rodzinę, zdecydowali się na interwencję medyczną. Wkrótce po przybyciu do szpitala w Sagar przeprowadzono dokładną diagnostykę i podjęto decyzję o konieczności operacji. Chirurdzy zdecydowali się na skuteczne wycięcie rogu żyletką oraz przeszczepienie skóry z innego obszaru ciała na miejsce, z którego rożek został usunięty. Jednak to nie było koniec trudności, ponieważ lekarze musieli uporać się z korzeniem tej niezwykłej narośli, aby zapobiec jej ponownemu wzrostowi.

Przypadek Shyama Lala Yadaba jest tak niezwykły, że znalazł się na łamach międzynarodowych czasopism medycznych. Chociaż tego rodzaju narośle są rzadkie i nieznane przyczyny ich występowania, naukowcy sugerują, że mogą być one związane z ekspozycją na nadmierne promieniowanie słoneczne. W większości przypadków osoby dotknięte tym schorzeniem to osoby w wieku od 60 do 70 lat, a narośle pojawiają się zazwyczaj na skórze głowy lub innych odsłoniętych częściach ciała.

Przypadek Yadaba przypomina nam, że medycyna i nauka nadal pozostają otwarte na odkrycia i wyzwania związane z rzadkimi przypadkami medycznymi, które pomagają lekarzom zrozumieć i radzić sobie z niezwykłymi schorzeniami.

Źródła grafik: Pixabay, Imgur, Freepik